Spořící účet - zajímavý produkt

01.09.2012

Spořící účet je vlastně normální bankovní účet, který by však měl mít větší úřočení než normální bankovní účet. 

U běžného účtu (např. sporožira) se úroky pohybují v řádech desetin procenta. Často jsou velmi blízké nule. Z uložených peněz na běžném účtu tedy nemáte téměř nic. Naopak kvůli inflaci o tyto peníze akorát přicházíte.

Správný spořící účet by měl umožňovat ze své podstaty možnost kdykoliv vložit a vybrat peníze bez jakýchkoliv sankcí. Bohužel řada českých bank toto nepochopila, a například v České spořitelně nelze v jednom měsíci vložit na spořící účet částku větší než 10 000Kč! Spořící účet pak ztrácí svůj smysl.

Mezi nejvýhodnější spořící účty patřil v době psaní této aktuality spořící účet od Air Bank. Jejich spořící účet lze brát jako ukázku správného spořícího účtu. Produkt je to velice vydařený. Nyní k tomu co by měl spořící účet splňovat.

Žádné poplatky za vedení účtu

Spořící účet nesmí obsahovat žádné poplatky za vedení účtu. Proč? Na příkladu pochopíte. Vezměme si spořící účet s uloženými 20 000 Kč. Měsíčně úrok činí dejme tomu 20Kč. Co by z 20Kč zbylo, kdyby byl poplatek za vedení účtu 30Kč? Nic, naopak by se jednalo o ztrátový účet, nikoliv spořící! Stálo by tedy za zvážení, zda se takový produkt vyplatí (podle očekávaného zůstatku) a zda nevybrat jiný spořící účet, který je zdarma

Žádné poplatky a omezení za příchozí platby

Spořící účet by měl sloužit, abychom na něj mohli odložit přebytečné peníze. Jenže, kdy budeme mít přebytečné peníze nelze plánovat. Je to obvykle nepravidelná a často i neočekávaná událost (prémie, dary apod.). Může to být ale i pravidelná událost (měsíčně chci spořít X tisíc Kč). A proto lze očekávat, že na spořícím účtu bude relativně hodně příchozích plateb. Je totiž velice výhodné přebytečné peníze co nejrychleji uložit na spořící účet. Za každý den dostanete úrok, tak proč je neúročit? Nyní na příkladu. Chceme na spořící účet uložit 50 tisíc Kč. Jenže např. "spořící" účet České spořitelny nám umožní vložit pouze 10 000Kč. Takže vkládáme 5x po 10 000Kč. Kdyby byl poplatek za příchozí platbu 10Kč, tak jsem zaplatili jenom 50Kč za vložení a to je hodnota jednoho měsíčního úroku! Navíc postupným vkládáním rozloženým na 5 měsíců přijdeme skoro o 200Kč (protože se úročí nejprve 10, pak 20 a až po pěti měsících 50 tisíc)!

Pochopitelné poplatky a omezení

Jako pochopitelný poplatek může být poplatek za odchozí platbu. Spořící účet by neměl ze své podstaty mít mnoho odchozích plateb. Lze tedy předpokládat 1 maximálně 2 odchozí platby za rok. Pokud je odchozí platba zpoplatněna například poplatkem do 10Kč jsou to schůdné podmínky. Oproti tomu poplatek uvedený v procentech už nabádá k pozornosti a pravděpodobně nepůjde o výhodný produkt.

Bezplatná žádost o půjčku Položit otázku

Kurzy měn

Vlajka meny USD USD = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny HRK HRK = změna

Komodity

Stříbro - graf ceny
Zlato - graf ceny
© 2002 - 2023 Vytvořil Ing. Josef Vrba
Finance, Finanční, Půjčka, Půjčky, Dluh, Dluhy, Banka, Účet, Peníze