Spořící účet jako vhodný prostředek pro uložení volných peněz

14.11.2012

Máte vaše volné finanční prostředky sprváně uložené a neztrácejí každým okamžikem na hodnotě? Pokud si nejste jisti, zda máte vše správně zařízeno, v tomto článku se dozvíte, jak správně vybrat a využít spořící účet a jaké spořící konto je nejvýhodnější.

Pokud máte volné finanční prostředky, které máte uloženy na běžném bankovním účtu nebo dokonce uložené v hotovosti doma, věřte, že by bylo lepší si nechat zřídit výhodný spořící účet, který vám vaše peníze alespoň částečně uchrání proti inflaci.

Inflace je definována jako nárůst ceny zboží a služeb za určité období. Běžné je uvádět inflaci za jeden rok. Ta bývá v České republice v současnosti na úrovni 3%. To znamená, že hodnota vašich peněz poklesne o 3%. To znamená, že pokud dnes rohlík stojí 1Kč a vy máte doma pod polštářem uloženou jednu stokorunu(100Kč), můžete si za ni dnes koupit 100 rohlíků. Za rok při inflaci 3% si však za tuto stokorunu koupíte jen 97 rohlíků. To ne sna proto, že by se vám vaše stokoruna pod polštářem zmenšovala, ale cena rohlíku za rok vzroste asi o 3%.

Pro zajímavost hodnota inflace se vypočítává pomocí meziročního vzrůstu cen zboží a služeb v takzvaném spotřebitelském koši. Jeho obsah naleznete na stránkách českého statistického úřadu.

Jak s tím souvisí spořící účet?

Inflace je jistě nepříjemná věc, naštěstí však existují instrumenty, jak se tomuto jevu bránit. Jedním z nejpoužívanějších a nejpoužitelnějších je právě spořící účet. To je finanční produkt s vysokou likviditou na který uložíte vaše peníze, banka s nimi obchoduje a část zisku, který se jí podaří realizovat vám přenechá za poskytování vašich peněz.

V současné době může úrok na spořících účtech být téměř 3%. Je potřeba si ale hlídat, od kdy do kdy tato nabídka platí a za jakých podmínek. Tato hodnota bývá ale obvykle garantovaná, což je bezesporu výhoda. Peníze jsou vám k dispozici okamžitě. Takže v tomto ohledu se spořící účet blíží běžnému bankovnímu účtu. Ovšem v podmínkách bývá uvedeno, že tento účet není určen k běžným bankovním transakcím.

Pokud nevíte, kdy peníze budete potřebovat, a nechcete, aby vám jejich hodnota klesala, pak bude nejlepší najít si nabídky na nejvýhodnější spořící účet a dále si nabídky hlídat, abyste vždy využívali nejvýhodnější produkt.

Chcete vyšší zhodnocení?

Spořící účet má vysokou likviditu, což znamená, že k vašim penězům máte rychlý přístup. Banka vám je neblokuje a vy je můžete použít téměř okamžitě.

Pokud jste ochotni zaplatit tím, že vám peníze nebudou k dispozici okamžitě, můžete sáhnout po finančních produktech jako je termínovaný vklad nebo investiční fondy. V investičních fondech většinou nedostanete garantovanou míru zhodnocení, ale je vidět, že pokud se rozhodnete pro dlouhodobou investici, meziroční zhodnocení vašich peněz může sahat až k úrovni 8%. Termínované vklady jsou někde mezi těmito dvěma produkty.

Bezplatná žádost o půjčku Položit otázku

Kurzy měn

Vlajka meny USD USD = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny HRK HRK = změna

Komodity

Stříbro - graf ceny
Zlato - graf ceny
© 2002 - 2022 Vytvořil Ing. Josef Vrba
Finance, Finanční, Půjčka, Půjčky, Dluh, Dluhy, Banka, Účet, Peníze