Spořit nebo investovat?

18.05.2013

Možná vám tato otázka připadá podivná, ale věřím, že  na konci článku naleznete adekvátní odpověď. Ve své podstatě jde o velice blízké termíny, které se však liší v několika podstatných parametrech. Spořit či investovat může prakticky kdokoliv bez rozdílu. Obvykle nejsou žádné podmínky, které by osoby s nižším kapitálem automaticky vylučovaly. Každý kdo chce, si může vybrat možnosti, jak své peníze uchovávat a zhodnocovat.

Spoření

Spoření má mnoho nejrůznějších forem. Někdo spoří do prasátka desetikoruny, někdo spoří na vlastní vkladní knížce v bance, někdo posílá své peníze na spořící účet a někdo využívá termínovaných vkladů. Všechny tyto způsoby představují určitou formu spoření. Spoření lze tedy definovat jako ukládání peněz do takových finančních nástrojů, které jsou likvidní a velmi málo rizikové. S tím logicky souvisí i menší potenciál výnosu. Tento výnos je obvykle garantovaný a též obvykle předem známý. Při spoření máte zkrátka své jisté. Nemusíte se strachovat, když padají trhy a ani nebude jásat v opačném případě. 

Investování

Oproti tomu stojí investování. Investování představuje nákupy akcií, dluhopisů, podílových listů a dalších cenných papírů. Společným rysem všech těchto investičních možností je skutečnost, že se jedná o rizikovou transakci, kde není předem známý výsledek. U investic tak obvykle nemůžete získat jistotu návratnosti původní investice navýšenou o nějaký úrok, jak je tomu u spoření. Proč investovat, když chybí jakákoliv jistota? Jde o to, že nemáte jistotu získání prostředků nazpět, ale také nemáte jistotu, že je nezískáte. Jinak řečeno máte možnost získat daleko vyšší výnos, než který využijete standardní spoření s jistotou. Investování je možnost vykoupena rizikem, že nezískáte ani to, co jste původně vložili. Investice ve svém jádru vždy přinesou určitou formu nejistoty a rizika a záleží pouze na vás, jakou formu a velikost rizika na svá bedra dokážete a chcete vzít.

Závěr

Odpověď na původní otázku je jasná: spořte a investujte. První a základní pravidlo finančních trhů říká: "Nesázejte vše na jednu kartu", ale diverzifikujte. 

Pokračování článku a další informace o investování naleznete na web easyinvest.cz.

Bezplatná žádost o půjčku Položit otázku

Kurzy měn

Vlajka meny USD USD = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny HRK HRK = změna

Komodity

Stříbro - graf ceny
Zlato - graf ceny
© 2002 - 2024 Vytvořil Ing. Josef Vrba
Finance, Finanční, Půjčka, Půjčky, Dluh, Dluhy, Banka, Účet, Peníze